A pedagógus-tiltakozások legfrissebb fejleményei
A miniszterelnök szerint ugyanis nem volt olyan konkrét ok, ami kiválthatta volna például a szombatra tervezett demonstrációt, különösen annak fényében - tették hozzá a lapunknak az elhangzottakról beszámoló képviselők -, hogy a pedagógusbérek jelentősen emelkedtek, a 2011-es 180 ezer forintról 280-320 ezerre.
|
Vajon ki tolta ki a kéményen Pilz Olivért? Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Az iskolák általánosságban tiltakozhatnak szerinte, a kormány ugyanis nem követett el konkrét, aktuális hibát, ami akkora feszültséget gerjeszthetett volna, mint például a felvételi keretszámok bejelentése 2012 decemberében.
Az egyik résztvevő számára az derült ki, hogy Orbán Viktor sokkal veszélyesebbnek tartotta az internetadó elleni tüntetéssorozatot, mint a mostani pedagógus-tiltakozásokat.
A miniszterelnök Lillafüreden egyértelművé tette: a kormány „nem ijedt meg”, a tiltakozásokat kezelni kell, és erre (a pár napja közoktatási államtitkárrá kinevezett) Palkovics László maximálisan képes is szerinte.
|
Palkovics László, a maximálisan alkalmas ember Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Egyik forrásunk fontosnak tartotta kiemelni, hogy Orbán Viktor nem bagatellizálta a mostani oktatási konfliktushelyzetet, arról is beszélt: a kormány kalkulál azzal, hogy hasonló tiltakozási hullám indulhat az egészségügyben, vagy más ágazatokban is. A miniszterelnök a Fidesz-KDNP frakció előtt is kiállt a szombaton általa menesztett Czunyiné Bertalan Judit mellett, és „teljesen mentesítette a felelősség alól", amikor azt állította, hogy „nem is nevezné leváltásnak" a közoktatási államtitkár menesztését.
Az mindenesetre nyilvánvalóvá vált a résztvevők számára, hogy a Klik - ha nem is szűnik meg - „úgy átalakul, hogy rá sem lehet majd ismerni" - fogalmazott egy forrásunk.
Így indult a tiltakozási hullám
A zárt ülésen a képviselők hozzászólásaiból az derült ki, nem értik a pedagógusok hirtelen dühét, miközben a Klik működését - a tiltakozó tanárokhoz hasonlóan - ők is borzasztónak tartják. Egy ismert kormányzati szereplő munkatársunknak azt mondta: „Nagyon nagy lehet a baj a Kliknél, ha senki nem tudja pontosan, mekkora az adóssága, ami a jelenlegi ismeretek szerint egy 30-140 milliárdos sávban mozog.”
„Olcsó provokáció”
A Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője olcsó provokációnak minősítette a Népszabadságban a kormányfőnek a lillafüredi Fidesz-frakcióülésen elmondott beszédével kapcsolatban megjelenteket.
Havasi Bertalan ezt arra reagálva közölte csütörtökön az MTI-vel, hogy a lap szerint a kormányfő külső erők által gerjesztett elégedetlenségnek tulajdonította a köznevelési tiltakozásokat. A cikk szerint Orbán Viktor a tiltakozásokat elindító miskolci Herman Ottó Gimnázium közalkalmazotti tanácsának elnökére utalva úgy fogalmazott: „Lássuk be, nem életszerű, hogy egy szép reggel Miskolcon Pilz Olivér felkel, rájön, hogy rendkívül elégedetlen és elkezd levelet írni, tiltakozni.” Szakmailag értékelhetetlen és minden ténybeli alapot nélkülöz, amit a lap művel a miniszterelnök állítólagos lillafüredi kijelentései kapcsán - írta a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője, kiemelve: ami például a pedagógusokkal kapcsolatban megjelent, egyáltalán nem is hangzott el. „Kár felülni az ilyen provokációknak” - zárta közleményét Havasi Bertalan. (MTI)